Dôverujte životu!

O tom, čo ma naučili skaly

Leziem náročnejšiu trasu v ešte náročnejšom počasí. Stredomorské letné slnko v celej svojej sile hreje môj chrbát i stenu, po ktorej šplhám. Leziem a vravím si, že tú trasu proste skúsim. Uvidím, kam ma to pustí. Veď i skúsenejší kolega skalu opustil pred vrcholom. Dostávam sa do najťažšej časti a stanovujem si cieľ – postavím sa na lákavý výčnelok, ktorý mám asi pol metra nad hlavou.

IMG_3404

Lenže sa nemôžem pohnúť. Dan ma zdola istí a povzbudzuje. Sadám si do sedáku a oddychujem. Pomýšľam na to, že to vzdám. Aj tak som došla ďalej, než som pôvodne myslela… A v tu chvíľu sa mi do hlavy vkráda záludná myšlienka:

„Dobre vieš, že to nebude znamenať iba vzdanie sa jednej lezeckej steny. Nie je to iba o tom, že nemáš dosť sily v rukách. Klzká stena a slnko páliace do chrbta je možné považovať za objektívne prekážky. Ale čo tvoja vôľa? Čo sila tvojho rozhodnutia a schopnosť ho uskutočniť?“

IMG_3413

V športe, podobne ako v iných životných momentoch, sa odráža naša osobnosť.

A tak sa za Danovho povzbudzovania pohýnam vpred. A padám. Dan istí. Oddychujem. Chytám sa steny a pokračujem. Skúšam to znovu. A znovu padám. Nevzdávam sa a hľadám novú cestu. Takú, ktorá ma do stanoveného cieľa dovedie. Viem, že existuje a aj to, že ju nájdem. Tu svoju správnu cestu.

IMG_3468

Našla som záchytný bod a šplhám. Hrana je ostrá a prsty bolia. Pokračujem. Miestami strácam rovnováhu, ale posúvam sa vyššie. Už som skoro na mieste. Ešte jeden krok… Ťahám sa zo všetkých síl, ktorých už veľa neostalo. Svaly vibrujú. Cítim, že Dan tiež nenápadne zaberá, aby mi pomohol. Som v cieli! V cieli, ktorý som si sama stanovila. Dokázala som to! Ale zvládla som to sama?

Môj cieľ sa nachádza asi dva metre pod vrcholom. Za Danovho pokriku šplhám ďalej a nezastavím sa, kým sa nedotknem najvyššieho bodu. Som tam! Poslednú časť som, povzbudená predošlým úspechom, zvládla hravo.

IMG_20150704_140351

A viete, čo mi povedala skala?

Nech si vyberiem akúkoľvek cestu a stanovím akýkoľvek cieľ, vždy tam pre mňa bude niekto, kto ma podporí, keď bude treba. Nemusím sa báť nasledovať hlas svojej duše. Viem, že táto cesta je ta správna a že na nej nikdy nebudem sama. Vždy, keď budem potrebovať, pomoc príde. Môže to byť priateľ, úplne neznámy človek alebo vyššia sila. Dôverujem životu a to mi dáva silu.

11113349_10204666010954987_1936946333912576184_o

Ako ste na tom vy? Dávate životu priestor, aby vám pomohol?

P.S. Dana som stretla iba včera a na skale som bola prvýkrát. A ako sa nám liezlo!

Marta Štolfová

Autorka ebookov Prvé kroky k životnej zmene , Ja a životné poslanie a REDIZAJN ŽIVOTA. Žijem. Cítim. Tvorím. Učím sa a Učím. Po svojom. Verím, že život je niečo viac ako každodenné povinnosti. Ako svoje POSLANIE vnímam predávanie informácií o tom, ako žiť život podľa vlastných predstáv, nespútaný hranicami a obmedzeniami (ktoré existujú aj tak iba v našej hlave). Ukazujem cesty, ako sa stať tvorcom vlastného života. Učím ľudí snívať vo veľkom a ŽIŤ SVOJE SNY. Život je príliš krátky na to, aby sme ho neprežili vo FLOW.

Komentáre

 • Záleží im na vás? ...alebo je to iba prejav strachu? 18.06.2016 20:01

  […] by som tiež uvidieť nový svet, krásu a realitu z novej perspektívy. Ale čo ak by som spadla rovno pred vrcholom? Alebo by som vyšla hore a zistila, že výhľad nie […]

 • Prečo si zrekapitulovať uplynulý rok 31.12.2015 11:34

  […] lezenie na stene hneď vedľa mora […]

 • Ne/poznáte svoje životné poslanie? 29.11.2015 21:12

  […] sa vždy odkrýva postupne. Nikdy nevieme, čo nás za zákrutou čaká. Dôverujme svojmu vnútornému […]

 • Ako som získala presvedčenie, že dokážem čokoľvek 21.07.2015 19:45

  […] som si hmatateľný dôkaz toho, že dokážem čokoľvek – vlastnoručne nakreslený portrét. Keby som nevedela, že som ho kreslila ja, na prvý pohľad […]

Pridať komentár

* Nezabudnite na povinné pole.