3 kľúče k správnemu rozhodnutiu

Dlhé roky som mala problém s rozhodovaním. Netvrdím, že sa dnes dokážem rozhodnúť v sekunde, ale objavila som 3 kľúče, ktoré mi s rozhodovaním pomáhajú. Verím, že môžu byť prospešné aj vám.

Keď sa nevieme rozhodnúť medzi dvomi či viacerými variantami, znamená to, že majú pre nás približne rovnakú hodnotu. Každá možnosť má nejaké PRE a nejaké PROTI, ktorým priradzujeme rôznu váhu.

To v podstate znamená, že sa nemôžeme rozhodnúť zle. Každým rozhodnutím sa vzdávame ďalších možností a zároveň niečo získavame.

Každými zatvorenými dverami sa otvárajú iné.

Myslím si, že najväčšou bariérou, ktorá nám bráni vo finálnom rozhodnutí je náš strach, že urobíme chybu. Že sa rozhodneme zle. Že budeme ľutovať. Svoje rozhodnutie ale nemôžeme nikdy ľutovať, ak sme sa rozhodli podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Ak sme sa rozhodli najlepšie, ako sme v danej chvíli vedeli.

Niekedy je najhorším rozhodnutím, svoje rozhodnutie odkladať…

1. Dovoľte si robiť chyby

Prvým bodom teda je prijať zodpovednosť za to, že možno urobíme chybu. A dovoliť si túto chybu urobiť.

Toto som si uvedomila, keď som sa rozhodovala medzi dvomi ponukami práce. Potrebovala som sa rozhodnúť veľmi rýchlo a bola som pod veľkým tlakom. Každá ponuka sľubovala niečo iné, totálne odlišné a predsa na váhach rovnaké.

scales-36417_960_720

Došlo mi, že sa vlastne nemôžem rozhodnúť zle. Že každou voľbou niečo získam a niečo stratím.

A hlavne som si uvedomila, že môžem urobiť chybu. Že sa možno rozhodnem pre pozíciu, ktorá bude menej výhodná. Na druhej strane ale ťažko zistím, či by druhá možnosť uspokojila moje očakávania lepšie.

Dovoliť si urobiť chybu je v procese rozhodovania kľúčové.

Robiť chyby je veľmi prirodzené. A hlavne, robiť chyby je veľmi výhodné!

Ako to myslím? Stretávame sa s týmto fenoménom v práci i v živote. Uvediem dva príklady:

  1. Povedzme, že si hľadáte novú prácu. Pravdepodobne sa aspoň jedna z otázok na pohovore  bude týkať vašich najväčších prekážok, ktoré ste museli v predchádzajúcej práci prekonať. Nový zamestnávateľ chce vedieť vašu schopnosť vysporiadať sa s nepríjemnými a nečakanými situáciami. Urobili ste niekedy chybu, ktorú už nikdy neurobíte? Super. Váš budúci šéf nechce niekoho, kto chyby nerobí. Chyby totiž nerobí iba ten, kto nerobí nič.
  2. Predstavte si, že sa vydávate na horolezeckú výpravu. Ja osobne by som sa cítila asi najbezpečnejšie, keby tam so mnou bol niekto, kto už zažil nejakú ťažkú situáciu, niečo pokazil. Bude si totiž dávať o to väčší pozor. Bude vedieť problémy riešiť prakticky, nie iba teoreticky. Nebude toľko riskovať, pretože to robil v minulosti a nedopadlo to dobre. Bude poučený a bude vedieť, ktoré miesto je slabé – pri čom je treba dbať zvýšenej opatrnosti. Bude akoby vidieť dopredu. (Samozrejme za predpokladu, že chyby nerobí bežne pretože je nezodpovedný.)

Všetci robíme chyby. A v ideálnom prípade ich neopakujeme.

Chyby nás posúvajú. Robia nás silnejšími a múdrejšími. Na to je ale potrebná reflexia. Spätné zhodnotenie toho, čo sme urobili, prečo sme to urobili, aké to malo následky, a ako by sme to vyriešili ideálne, keby sme mohli vrátiť čas.

Každou chybou rastie naša schopnosť riešiť podobné situácie v budúcnosti.

Robiť chyby je prirodzené. Buďte na seba dobrí a dovoľte si robiť chyby. Posunú vás. 

2. Zbavte sa syndrómu nevyužitej príležitosti

Stojím nad priepasťou s padákom na chrbte a uvažujem prečo som tu. Dávam si čas iba pre seba. V tejto zvláštnej chvíli si uvedomujem, ako sa rozhodovať správne. Základná otázka je, prečo som sem prišla.

Pravdou je, že to nebola moja vnútorná túžba. Áno, kedysi som chcela skočiť. A áno, stále to mám na zozname prianí. Ale nie je ten správny čas. Dnes to tak necítim. Vlastne posledné roky to tak necítim. Môj život je teraz zameraný úplne iným smerom.

A prečo som tu? Pretože sa naskytla „neodolateľná“ ponuka. Výhodná cena. Nádherný výhľad, exotické prostredie. A aké cool by bolo postovať video z letu na facebook… Čo keď sa už takáto príležitosť neobajví?

Lenže si dovoľujem chvíľu ticha. Necítim vnútorné volanie skočiť. Som tu, pretože mi to bolo viac menej jedno a človek, ktorý to organizoval to viac chcel ako nechcel. Takže sa vlastne chystám riskovať život pretože niekto iný ma chce vidieť letieť? Pretože som sa nerozhodla naplno – žiadne jasné áno alebo nie!

Ak niekto iný vie, čo chce dosiahnuť a my sme nerozhodní, má nad nami veľkú prevahu. Ak sa nerozhodneme sami, rozhodnú za nás druhí. A nemusí to byť vždy v náš prospech.

 

Ak si nie som istá, či niečo chcem alebo nie, tak to nechcem.

AHA! Takže neletím. Vyzliekam si padák a víťazoslavne odchádzam. Žiaden pocit porážky. Neodišla som zo strachu, ale s plným vedomím vlastnej sily. A s veľkým „AHA“ pretože tejto myšlienky sa od teraz budem držať. A to i v drobnostiach ako je pozvanie na kávu. Chcem ho priajeť alebo nie? Neviem? Aha, takže nechcem. Dovidenia.

„Ak si nie ste istí, či niečo chcete alebo nie, tak to veľmi pravdepodobne nechcete.“ – Toto je však iba polovica pravdy. Ďalšiu časť popisuje posledný bod.

3. Vzorec správneho rozhodovania

Základná otázka k správnemu rozhodnutiu je, odkiaľ podnet pochádza.

Predchádzajúce pravidlo platí v prípade, že pôvod myšlienky stojí mimo vás. Niekto príde s „neodolateľnou“ ponukou, skoro vás presvedčil, ale nejako stále neviete…

Príklad: Stále ste chceli pracovať v zahraničí. Posledné dva roky na to ale namáte ani pomyslenie. Zrazu sa objaví pracovná príležitosť. Musíte sa rozhodnúť okamžite a vy váhate. V tomto prípade „nápad“ prišiel zvonku. A ak necítite jasné „áno, toto chcem“, v tom prípade sa prikláňam k tomu, aby ste tento krok odložili. Proste na to nie je správny čas. Inak sa môžete nechať vmanipulovať do niečoho, čo vôbec nechcete.

Opačný prípad je, keď cítite túžbu skúsiť si prácu v zahraničí.  To znamená, že nápad prišiel „zvnútra“ a toto prianie je pre vás aktuálne. Nečakane sa objaví príležitosť. A vy zrazu váhate. Niečo ste tu predsa už vybudovali, museli by ste začínať odznovu, možno bude lepšie to o rok posunúť… Nie. Tu sa ozýva strach z neznáma, zo zmeny. V tomto prípade je podľa mňa správna voľba odísť za novou príležitosťou.

Ak máte vnútorný drive, všetky prekážky so zmenou spojené prekonáte ľahšie, ako keď ste ten krok urobili ani neviete prečo.

Rozdiel je v tom, že v prvom prípade by ste si vyčítali, keby ste odišli a niečo by sa pokazilo. V druhom prípade by ste si vyčítali, keby ste príležitosť nevyužili, pretože je to váš sen a možno ho už nikdy nezrealizujete.

A ešte jedna pomôcka. V druhom prípade to je skôr o nerozhodnosti v trochu inom duchu, pretože vy vnútorne cítite, že to chcete, iba si nieste istí správnosťou vášho rozhodnutia.

away-1020279_960_720

Takže rozhodovací vzorec vo svojej podstate stojí na jedinej otázke: Odkiaľ pochádza originálna myšlienka?

  • Ak vás niekto k niečomu navádza, tzn. nápad pochádza z vonkajšieho sveta, a vy neviete, či je to to pravé, pravdepodobne NIE je.
  • Ak vás ale niečo nadchne, tzn. pochádza to z vášho vnútra, a vy neviete, či je to to pravé, pravdepodobne JE, iba sa bojíte zmeny, reakcie okolia a podobne.

Rada by som ešte dodala, že ak za vami niekto príde s ponukou a vy cítite jasné áno, choďte do toho. Vyššie uvedený vzorec platí pre prípady, kedy sa neviete rozhodnúť, či príležitosť využiť alebo nie a potrebujete rozhodnutie učiniť v krátkom čase.

Tri popisované kľúče k rozhodovaniu vám môžu slúžiť ako barlička ak nemáte jasno. Rozhodne nepopisuje všetky aspekty rozhodovania. Často si myslíme, že sa rozhodujeme vedome a pritom sme slepí a nevidíme, že učinené rozhodnutie je výsledkom našich hlboko v podvedomí zakorenených programov.

Buďme teda čo najviac vedomí. Dovoľme si robiť chyby a nevyužiť všetky príležitosti. Tým sa oslobodíme. Doprajme si chvíľu ticha, aby sme zistili, či konáme podľa toho čo naozaj z hĺbky srdca chceme, alebo či sme sa do situácie nechali „jemne dotlačiť“. 

Prajem vám veľa ľahkosti v rozhodovaní :)

P.S. Dajte mi lajkom najavo ak sa vám článok páčil! A píšte do komentárov svoje názory a skúsenosti s rozhodovaním.

Ďalšie užitočné tipy pre vedomý život nájdete v mojom ebooku 4 kroky k životnému poslaniu, ktorý si môžete voľne stiahnuť na hlavnej stránke.

Marta Štolfová

Ukazujem cesty, ako sa stať tvorcom vlastného života. Formou koučingu, konzultácií v prírode či ako lektorka workshopov (naživo i online). Život je príliš krátky na to, aby sme ho neprežili v radosti.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *