5 tipov pre úspešný rok

Zase je tu koniec roku a s ním prelom. Možnosť začať znovu, lepšie. Sme v adventnom čase, blížime sa k zimnému slnovratu. Energia sa ešte stále sťahuje dovnútra. Príroda si energiu chráni. Aj my potrebujeme viac odpočívať.

Po novom roku, po zime, v období skorej jari, to je ten čas, kedy začne život zase prúdiť smerom von. To je čas realizácie nových nápadov. Nebuďme na seba príliš tvrdí a rešpektujme prirodzené cykly Zeme, prírody, svojho tela i svojej psychiky.

V tomto článku by som sa s vami chcela podeliť o pár tipov, ktoré zdieľam na svojich kurzoch. Všetky moje kurzu, či sa týkajú talentov alebo time managementu, majú jednu základňu – objavovanie toho, kto som, kde sa nachádzam a kam smerujem. Hlavne, kam smerujem. Inými slovami, čo je pre mňa v živote dôležité.

Čo chcete?

Mali by sme vedieť, čo je pre nás dôležité. Kam všade sa chceme v tomto živote pozrieť, a to nemyslím iba fyzicky, ale predovšetkým, aké skúsenosti by sme chceli nazbierať – Chcem sa stať rodičom? Čo chcem priniesť svetu? Akým človekom chcem byť? Akú úlohu chcem zastávať v živote iných?

Pokiaľ mám jasno v tom, čo chcem, môžem sa podľa toho riadiť. Dať tomu prioritu a na základe toho jednať. Venovať svoju pozornosť dôležitým veciam a nestrácať čas zbytočnosťami. Ale často sa tak nedeje, pretože si nechceme uvedomiť, že…

Smrť chodí okolo

Dávno sme stratili spojenie so smrťou. Neberieme ju ako prirodzenú súčasť našich životov. Bojíme sa jej. Preto si ju nepripúšťame. Tvárime sa a chováme tak, ako keby sa nás netýkala. Žijeme, ako keby sme mali na všetky naše sny neobmedzený čas. Nemáme. Vy ho nemáte. Ja ho nemám. Čas je najcennejšia komodita. Je to to jediné, čo máme a nikdy nikdy nikdy nevieme koľko dní nám ešte ostáva.

Týmto vás nechcem strašiť. Môj zámer je upozorniť na to, že takéto vnímanie tvorí významnú súčasť skladačky zvanej premrhaný život.

Je jedným z hlavných dôvodov, prečo svoje sny odkladáme na neurčito a prečo ich nakoniec nikdy neuskutočníme. Venujeme sa veciam, ktoré práve kričia namiesto toho, aby sme cielene pracovali na veciach, na ktorých záleží. Aby sme vynakladali svoje obmedzené zdroje tak, že sa dostaneme tam, kam sa dostať chceme.

Dôležité verzus Naliehavé

V biblii osobnostného rozvoja 7 návykov skutočne efektívnych ľudí, oboznamuje Steven Covey čitateľov s maticou, ktorá rozdeľuje naše aktivity do štyroch kvadrantov.

Rozdeľuje ich na dôležité a nedôležité, naliehavé a nenaliehavé.

Naliehavé činnosti sú tie, ktoré sú najviac na očiach a najviac „kričia“. To je napríklad zvoniaci telefón. Sú to veci, na ktoré reagujeme.

To, čo je dôležité sa vzťahuje k výsledkom a pomáha nám realizovať naše poslanie, hodnoty a ciele s vysokou prioritou. Podľa Coveyho by sme sa mali čo najviac pohybovať v kvadrante II., tj. venovať sa veciam ktoré sú dôležité a ešte nie sú naliehavé. To vyžaduje, aby sme nekonali reaktívne ale jednali pro-aktívne.

Pre ilustráciu prikladám (nie veľmi podarený) obrázok zo spomínanej knihy.

Prítomný okamih

Život sa odohráva teraz. Prítomný moment je jediný čas, ktorý máte. Teraz. Teraz. Predchádzajúce teraz už neplatí. Je minulosťou. Je tu nový moment. Teraz.

Kedysi som si mylne myslela, že žiť v prítomnosti je nezodpovedné. Mala som za to, že to znamená nezaoberať sa budúcnosťou. Dnes už som múdrejšia.

Žiť v prítomnosti neznamená podľahnúť krátkodobým pôžitkom. Znamená to niečo úplne iné. Znamená to zamerať sústredenú pozornosť na to, čo sa práve deje (vo mne a okolo mňa – na život sám) či na to, čo práve robím.

Znamená to byť plne s človekom, ktorý práve stojí predo mnou. Je to aj rozpoznanie všetkých chutí, vôní a ďalších vlastností jedla, ktoré práve vkladám do svojho tela. Patrí k tomu aj poďakovanie Matke Zemi za jej dary. Je to vnímanie vzduchu, ktorý dýcham.

A patrí k tomu aj kvalitný time management, aby sme si dopriali čas na to, vychutnať si daný okamih. Aby sme si dovolili chvíľu, ktorú naša myseľ potrebuje na preladenie sa medzi rozdielnymi aktivitami. Aby sme mohli byť pozornosťou v prítomnosti.

Najviac si prítomný okamih užijete vtedy, keď bude v súlade s vašou životnou víziou (poslaním, zámerom, cieľmi, hodnotami). Keď budete robiť činnosti, ktoré vás k nej približujú a ktorými ju napĺňate.

So Štěpánom Pastulom pripravujeme na jar víkendový kurz POSUN: Blíž sobě a svým snům, ktorého témou je práve prítomný okamih a životná vízia. Predchádzať mu budú večerné workshopy. Tie budú prebiehať už od januára v Prahe. Prvý termín je s Vianočnou 50% zľavou. Zistiť viac>>

Tu je mojich 5 tipov do úspešného a spokojného nového roku:

  1. Uvedomte si vlastnú smrteľnosť. Nebudete tu navždy. Ani vaši blízky tu nebudú… Čo by ste urobili dnes, ak by ste vedeli, že zajtra bude všetko inak?
  2. Začnite premýšľať, čo v živote naozaj chcete. Spíšte si svoju životnú víziu. Bude vám majákom, ktorý vám pomôže rozlíšiť, čo je a čo nie je dôležité.
  3. Pri plánovaní si vždy spomeňte na Coveyho maticu a zdržiavajte sa v druhom kvadrante. Prejdite z re-aktívneho prístupu k pro-aktívnemu.
  4. Užívajte si cestu. Môžete začať iba tam, kde práve ste. Život nikdy nevyriešite. Spojte sa so životom v sebe. Precíťte prítomný okamih. Všetko je dočasné.
  5. Buďte vďační! Za to, čo máte i za to, kde ste. Vďačnosť je najsilnejší nástroj osobnostného rozvoja a spirituálnej cesty, aký poznám.

Prajem vám nádherný čas Zimného Slnovratu, Vianoc i Nového roku. Užite si ho!

Kurz POSUN: Blíž sobě a svým snům >>

Marta Štolfová

Fascinuje ma ľudská myseľ. Preto ma baví s ňou experimentovať. Som koučka a lektorka. Pomáham klientom prepisovať podvedomé vzorce. Rýchlo a efektívne.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *