7 spôsobov ako sa v karanténe starať o svoju psychickú pohodu

Pokiaľ ste si v živote osvojili efektívne stratégie proti stresu, dnes sú na nezaplatenie. Ak však nepestujete nejakú formu psychohygieny a vybitia, môže sa stres negatívne odraziť na vašej psychike či fyzickom tele, vrátane oslabenej imunity.

Možno si to ani neuvedomujete a máte pocit, že ste „v pohode“. Nie vždy musí byť stres jasne viditeľný. Možno sa iba horšie sústredíte, máte oslabenú kreativitu, ste viac unavení alebo potrebujete „čúrať“ častejšie ako obyčajne.

Na nás všetkých nejakým spôsobom dolieha, že nevieme, čo bude ani kedy tento stav skončí. Žijeme v neistote. Preto je veľmi dôležité starať sa o svoju duševnú pohodu.

Najprv si zhrňme základné informácie o strese.

Ako v našom tele funguje stres

Pokiaľ cítime ohrozenie, naše telo na to reaguje vyplavením hormónov (hlavne kortizolu a adrenalínu), ktoré pripravia telo na niektorú záchrannú stratégiu – útek alebo útok. Srdce sa v náväznosti na to rozpumpuje, aby zabezpečilo prekrvenie svalov (to aby sme boli schopní rýchlo utiecť alebo bojovať). Vypne sa všetko, čo nie je bezprostredne nutné na okamžité prežitie – napríklad trávenie a myslenie.

Do svalov sa vleje aj krv, ktorú by inak využíval mozog. Naše myslenie je týmto zasiahnuté. Vidíme tunelovo. Preto je pri prežívaní úzkosti a strachu tak ťažké zachovať si „zdravý rozum“ a jednať logicky. Je samozrejme zasiahnutá i kreativita a tým naša schopnosť vidieť rozličné riešenia situácie.

Stres takisto oslabuje imunitu. A to v tejto dobe chce iba málokto.

Treťou únikovou stratégiou, pri útoku a úteku, je ustrnutie. Tá sa mohla hodiť našim prapredkom v situácii, kedy sa potrebovali stať „neviditeľnými“ pred okom predátora a vačiciam slúži veľmi dobre dodnes. Tie tento model dotiahli tak ďaleko, že za pár sekúnd dokážu vyzerať (a dokonca aj smrdieť) ako mŕtve, takže ich prenasledovateľa väčšinou prejde chuť.

Problém so stresom dnes je ten, že naše telo nastrádanú energiu nevyužije. Nespotrebujeme ju ani v boji ani pri úteku. Preto sa ukladá v našom tele. V našich svaloch.

Mojich pár tipov, čo s tým, nájdete nižšie.

1. Rutina

Vytvorte si rutinu. To je všeobecné odporúčanie pre túto dobu na zachovanie si zdravého rozumu. Stanovte si, kedy váš deň začne a kedy skončí. Vytvorte si rituály.

Mne sa teraz osvedčuje večerný strečing a stojky na hlave. Tie som dlho nemala rada. Svoju cestu k nim som si našla až začiatkom tohto roka, kedy som začala chodiť na acro jógu. Tam som si po prvom pokuse pripomenula, prečo „sú strašné“, ale hneď druhý pokus môj vzťah k tejto polohe okamžite otočil. Neviem vysvetliť prečo. Možno tým, že som stojke na hlave dala šancu. Zrazu je mi táto poloha príjemná. A ako som sa dočítala, má mnoho benefitov, medzi inými práve odbúrava stres, pomáha prekrvovať mozog, čím zlepšuje koncentráciu.

2. Vzduch a pohyb

Pohyb na čerstvom vzduchu je na nezaplatenie. Uvedomujem si, že nie každý má záhradu alebo les za domom, ale pokiaľ máte možnosť, choďte si zabehať alebo sa prejsť niekam, kde nestretnete veľa ľudí. Chôdza je všeobecne odporúčaná pri smútku i depresii. Zlepšuje náladu a povzbudzuje kreativitu.

Pri zvýšenom pohybe sa okrem iného prehlbuje náš (po väčšinou plytký) dych. Telo sa okysličí a to mu dodá energiu.

Vždy existuje nejaká alternatíva. Môžete si doma zatancovať pri otvorenom okne, alebo si dať hodinu fitness cvičenia a pritom nevystrčiť nos z bytu. Čokoľvek, čo rozprúdi krv vo vašom tele, môže byť teraz užitočné.

3. Strečing, energetické cvičenie, meditácia

Osobne kombinujem Jógu a Qi Gong. Pomáha mi to rozprúdiť energiu, spojiť sa so svojim telom a zacentrovať sa.

Z jógy cvičím Katu Pranam a z Qigongu praktikujem túto zostavu>> Na YouTube však objavíte mnoho návodov, stačí zadať „qigong“.

Nájdite si, čo vám bude vyhovovať. nemusí to byť podľa žiadneho návodu, stačí sa intuitívne ponaťahovať, tak, ako vás povedie vaše telo. najdôležitejšie je tomu vyhradiť čas. Potom to už pôjde samo.

Pomalé bytie so svojim telom je určitou formou meditácie. Strážte si myšlienky a sústreďte sa na to, čo práve fyzicky cítite.

4. Masáž

Pokiaľ máte to šťastie, že ste na to doma aspoň dvaja, môžete sa navzájom masírovať. Dotyk podporuje vzájomnosť a dôveru, čo je v dobe neistoty dobrá kotva.

Masáž si však môžete dať i sami. Nejde totiž iba o dotyk, ale o uvoľnenie svalov, kde sa napätie hromadí. Premasírujte si telo, kam len dočiahnete!

5. Jedlo

Mne táto doba dáva novú príležitosť na zlepšenia môjho vzťahu k vareniu. Je na to skrátka dosť času. Zároveň, keď sa teraz obmedzil prísun iných ľudských potešení, úloha dobrého jedla sa tým zvýraznila.

Kvalitná výživa však tiež udržiava naše telo energizované a odolné voči negatívnym vplyvom. Dokáže nás tiež kvalitne uzemniť.

6. Spánok

Teraz je čas dospať všetok spánkový deficit. Potrebujeme teraz spať dostatočne pretože to podporuje našu imunitu i psychiku.

Vyhnite sa však tomu, že budete spať až príliš. To naopak unavuje. A k tomu práve pomáha prvý bod – rutina.

7. Sociálny kontakt

Aj keď je teraz obdobie sociálneho dištancu, naša doba nám umožňuje ostať v čulom kontakte s ďalšími ľuďmi. Zavolajte svojim blízkym. Ostávajte v spojení. Spomeňte si aj na tých, ktorí sa môžu cítiť najviac osamelí a ozvite sa im.

Sme sociálne bytosti a kontakt potrebujeme.

Prajem vám, aby ste z tohoto obdobia vyšli silnejší a spokojnejší.


Podrobný článok o tom, čo sa deje, keď prežívame úzkosť: https://www.marketahamrlova.cz/jak-zvladnout-vnitrni-uzkost-a-nejistotu-v-dobe-pandemie-koronaviru/

Marta Štolfová

Fascinuje ma ľudská myseľ. Preto ma baví s ňou experimentovať. Som koučka a lektorka. Pomáham klientom prepisovať podvedomé vzorce. Rýchlo a efektívne.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *