Ako chápať osobnú víziu?

Čo to vlastne je osobná (či životná) vízia a ako rozlične k nej môžeme pristupovať?

Dlho pre mňa slovo vízia reprezentovalo predstavu budúceho stavu – akejsi ideálnej budúcnosti. Bol to statický bod na čiare života. Akési magické miesto, ktoré sľubovalo po jeho dosiahnutí večnú blaženosť. Po jeho dosiahnutí. V budúcnosti. Chápete?

Pri uvažovaní o osnove kurzu, ktorý pripravujem v spolupráci s dobrovoľníckou organizáciou INEX, som si uvedomila, že toto nie je prístup, ktorý by som chcela ľudí učiť. Uvedomila som si, že životnú víziu môžeme chápať aj inak.

Čím viac sa o túto tému zaujímam, tým viac objavujem skryté súvislosti. Nemusí to byť iba o cieľoch, ktorých základnou charakteristikou je, že sa naplnia až v budúcnosti.

Z hlbšieho pohľadu je to o hodnotách, o tom, akým človekom chcem byť, aký charakter chcem prejavovať vo svete.

A z toho vyplýva, že je to celoživotný PROCES, nie bod v čase. Je to naplňovanie malých krokov dnes, zajtra, každý deň.

Ako by sa v tejto situácii zachovalo moje ideálne ja (to, ku ktorému smerujem)? To je otázka, ktorá by nás mala sprevádzať každým dňom.

Niekedy sa hovorí: „Cesta je cieľ.“ A presne tak by sme sa mali stavať k našej vízii. Nevzdávam sa týmto ani predstavy vízie ako majáku na konci cesty, ktorý nám ukazuje smer. Ale naplňovanie vízie, žitie vízie, to je proces. Proces, ktorý by sme si mali užívať.

Tento prístup nás učí byť šťastný dnes a nepodmieňovať svoje šťastie dosiahnutím nejakých veľkých míľnikov.

Slovami Jamesa Cleara, autora knihy Atomic Habits:

„Keď sa zamilujete do procesu namiesto do výsledku, nemusíte čakať na to, aby ste si mohli dať povolenie byť šťastný. Môžete byť spokojný v každom momente, keď váš systém beží.“*

A čo je ten systém, o ktorom Clear hovorí? Je to súbor drobných krokov, návykov, ktoré z vás postupne robia toho, kým sa chcete stať.

Clear v tejto súvislosti uvádza príklad: Pokiaľ chcem byť spisovateľom, stačí, ak budem písať pravidelne dvakrát týždenne, povedzme 30 minút. Pokiaľ tento systém beží, potom sa môžem cítiť ako spisovateľ už dnes – pretože píšem!

Talentovaní sa nerodíme, talent pilujeme trénovaním. O tom zase pojednáva kniha Tajomstvo talentu od Daniela Coyleho. Už teraz sa môžem cítiť ako spisovateľ a je jedno, že zatiaľ iba spisovateľ-začiatočník. Hlavne, že si tú cestu užívam.

Aby sme sa do svojho systému zamilovali, potrebujeme, aby nás bavil. Neklaďme preto na seba príliš veľké nároky. Malé (a ideálne zábavné) kroky sú kľúčom k trvalej transformácii.


*Voľný preklad z angl. originálu: „When you fall in love with the process rather than the product, you don’t have to wait to give yourself permission to be happy. You can be satisfied anytime your system is running.“ James Clear, Atomic Habis

Témou vízie, osobného poslania či objavovania svojej pravej životnej cesty sa zaoberám v týchto kurzoch:

Marta Štolfová

Fascinuje ma ľudská myseľ. Preto ma baví s ňou experimentovať. Som koučka a lektorka. Pomáham klientom prepisovať podvedomé vzorce. Rýchlo a efektívne.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *