Ako som získala presvedčenie, že dokážem čokoľvek

Cez víkend som sa zúčastnila kurzu kreslenia pravou mozgovou hemisférou. Naučila som sa kresliť portrét, to áno, ale dalo mi to omnoho viac. To, že sa za dva dni naučíte kresliť nemôže byť predsa iba o tom, že ten učiteľ je fakt dobrý a dokáže urobiť portrétistu z kohokoľvek. A možno to nie je ani o technike…

V sobotu ráno sme sa v malej skupinke zišli u našej učiteľky. Privítal nás pripravený stôl, čaj a koláč. Po usadení sa každý predstavil a zdieľali sme aj svoje očakávania. Ja som vedela, s kým mám tú česť (myslím učiteľku) a tak boli moje očakávania oprávnene väčšie, než že sa naučím kresliť. To by ma mohol naučiť aj niekto iný, ale ja som vedela, že tu dostanem niečo navyše.

Je dôležité vyberať si svojich učiteľov. Vedela som, že sa pri mojom pokuse kresliť môžu objaviť nejaké bloky. A vedela som aj to, že mi ich Lidka pomôže identifikovať a rozpustiť. Vlastne som tam išla dúfajúc, že sa ich objaví čo najviac :)

Pri takej kresbe sa vám môže vynoriť pocit, že to nedokážete, že na to nemáte, že sa zosmiešnite… Je to aj dosť dobrá skúška trpezlivosti, to vám poviem. Pod vedením som pracovala bez toho, aby mi záležalo na výsledku. Kreslilo sa mi veľmi príjemne. Až do času.

IMG_20150712_144710

Keď prišiel na radu obrys tváre, zasekla som sa. Bez toho, aby ma znervózňovalo aký bude výsledok som nakreslila (takmer) dokonalé oči, ústa i nos. A zrazu som nedokázala pokračovať. Keď už mi to doteraz išlo tak pekne, nechcela som to pokaziť. Že zničím to, čo som doteraz úspešne tvorila, sa zdalo byť celkom slušnou prekážkou.

Podobne som sa cítila dlhé mesiace, kedy som sa nedokázala rozhýbať a pohnúť z miesta. Bála som sa, že tým zničím to, čo som doteraz budovala. Čo by sa tam asi objavilo vám?

Čo som si z kurzu odniesla

Odniesla som si hmatateľný dôkaz toho, že dokážem čokoľvek – vlastnoručne nakreslený portrét. Keby som nevedela, že som ho kreslila ja, na prvý pohľad by som povedala, že to bol niekto s talentom, kto sa tomu dlhé roky venuje a možno sa tým aj živý.

IMG_20150712_175313 (2)

Pozorovala som hranice vlastnej trpezlivosti a učila som sa s nimi pracovať. Získala som schopnosť zastaviť sa, spomaliť a pozorovať. Naučila som sa vnímať detaily, vidieť viac a pozerať sa na veci z inej perspektívy, vnímať ich také, aké sú a neprojektovať do nich vlastné predstavy.

S radosťou som si uvedomila, že sa dokážem oprostiť od minulosti, keď pre mňa nebol problém jeden z vytvorených obrázkov na konci kurzu roztrhať. Dôležitou lekciou pre mňa bolo naučiť sa neľpieť na výsledku.

Naučila som sa základný princíp, ktorý ma dovedie k úspechu v akejkoľvek oblasti života. Je to tak prosté a jasné. A predsa je nutné si to stále pripomínať.

Tri základné kroky k úspechu

  1. Rozhodnutie – čo chcete dokázať? Naučiť sa kresliť? Zarobiť veľa peňazí? (nezabudnite presne definovať, koľko je to veľa)
  2. Získať potrebné informácie – Čo sa musíte naučiť / čo musíte urobiť, aby ste dosiahli cieľ z kroku jedna?
  3. Uviesť získané informácie do praxe. Bez kompromisov! Skúšať a trénovať. Pretože tréning robí majstra.

Kolega, ktorému som o svojom zážitku hovorila, mi veľmi ohľaduplne naznačil, že neverí tomu, že by sa moje úspechy z kreslenia dali zovšeobecniť… Neverí! Preto považujem za dôležité vyzdvihnúť výnimočnú úlohu viery v procese dosahovania úspechov.

Ak nebudete veriť, že tieto tri kroky fungujú, nikdy nezačnete. Ak nebudete veriť, že informácie/návod, ktorý ste v kroku dva získali vás dovedie k cieľu, nikdy sa nedostanete k tomu, aby ste ich aplikovali prípadne to nevydržíte robiť dostatočne dlho. A ak nebudete veriť tomu, že vám to bude fungovať, viete, čo sa stane.

Uverte, že je to možné. Uverte, že je to možné pre vás. Verte, že si to zaslúžite a dovoľte si prijať úspech.

Všetky obmedzenia máme iba v hlave…

Najdôležitejšie pre úspešný život je veriť si. Uveriť vo vlastnú výnimočnosť a schopnosti. Tým, čo si myslia, že nemajú talent kresliť v tom určite pomôže kurz kreslenia pravou mozgovou hemisférou.

A ešte jedna drobnosť. Nikdy by ste nemali tvoriť, keď ste unavení alebo nervózni. Takže sa najprv pekne hoďte do pohody a potom sa na svoj sen vrhnite. Veľa šťastia!

Marta Štolfová

Ukazujem cesty, ako sa stať tvorcom vlastného života. Formou koučingu, konzultácií v prírode či ako lektorka workshopov (naživo i online). Život je príliš krátky na to, aby sme ho neprežili v radosti.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *