Dôverujte životu!

O tom, čo ma naučili skaly

Leziem náročnejšiu trasu v ešte náročnejšom počasí. Stredomorské letné slnko v celej svojej sile hreje môj chrbát i stenu, po ktorej šplhám. Leziem a vravím si, že tú trasu proste skúsim. Uvidím, kam ma to pustí. Veď i skúsenejší kolega skalu opustil pred vrcholom. Dostávam sa do najťažšej časti a stanovujem si cieľ – postavím sa na lákavý výčnelok, ktorý mám asi pol metra nad hlavou.

IMG_3404

Lenže sa nemôžem pohnúť. Dan ma zdola istí a povzbudzuje. Sadám si do sedáku a oddychujem. Pomýšľam na to, že to vzdám. Aj tak som došla ďalej, než som pôvodne myslela… A v tu chvíľu sa mi do hlavy vkráda záludná myšlienka:

„Dobre vieš, že to nebude znamenať iba vzdanie sa jednej lezeckej steny. Nie je to iba o tom, že nemáš dosť sily v rukách. Klzká stena a slnko páliace do chrbta je možné považovať za objektívne prekážky. Ale čo tvoja vôľa? Čo sila tvojho rozhodnutia a schopnosť ho uskutočniť?“

IMG_3413

V športe, podobne ako v iných životných momentoch, sa odráža naša osobnosť.

A tak sa za Danovho povzbudzovania pohýnam vpred. A padám. Dan istí. Oddychujem. Chytám sa steny a pokračujem. Skúšam to znovu. A znovu padám. Nevzdávam sa a hľadám novú cestu. Takú, ktorá ma do stanoveného cieľa dovedie. Viem, že existuje a aj to, že ju nájdem. Tu svoju správnu cestu.

IMG_3468

Našla som záchytný bod a šplhám. Hrana je ostrá a prsty bolia. Pokračujem. Miestami strácam rovnováhu, ale posúvam sa vyššie. Už som skoro na mieste. Ešte jeden krok… Ťahám sa zo všetkých síl, ktorých už veľa neostalo. Svaly vibrujú. Cítim, že Dan tiež nenápadne zaberá, aby mi pomohol. Som v cieli! V cieli, ktorý som si sama stanovila. Dokázala som to! Ale zvládla som to sama?

Môj cieľ sa nachádza asi dva metre pod vrcholom. Za Danovho pokriku šplhám ďalej a nezastavím sa, kým sa nedotknem najvyššieho bodu. Som tam! Poslednú časť som, povzbudená predošlým úspechom, zvládla hravo.

IMG_20150704_140351

A viete, čo mi povedala skala?

Nech si vyberiem akúkoľvek cestu a stanovím akýkoľvek cieľ, vždy tam pre mňa bude niekto, kto ma podporí, keď bude treba. Nemusím sa báť nasledovať hlas svojej duše. Viem, že táto cesta je ta správna a že na nej nikdy nebudem sama. Vždy, keď budem potrebovať, pomoc príde. Môže to byť priateľ, úplne neznámy človek alebo vyššia sila. Dôverujem životu a to mi dáva silu.

11113349_10204666010954987_1936946333912576184_o

Ako ste na tom vy? Dávate životu priestor, aby vám pomohol?

P.S. Dana som stretla iba včera a na skale som bola prvýkrát. A ako sa nám liezlo!

Marta Štolfová

Fascinuje ma ľudská myseľ. Preto ma baví s ňou experimentovať. Som koučka a lektorka. Pomáham klientom prepisovať podvedomé vzorce. Rýchlo a efektívne.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *