Hodnoty. Riadite sa podľa nich?

Aké sú vaše najvyššie hodnoty? Je to Láska? Sloboda? Zdravie? Krása? Rodina? A dávate ich na prvé miesto v každodenných aktivitách?

Ja som sa nad tým nedávno pozastavila. Za jednu z najzákladnejších hodnôt pokladám zdravie. Uvedomujem si, aká dôležitá je prevencia. Keď som pracovala ako projektová koordinátorka, videla som mnoho kolegov, ktorí sa „nervovali“ kvôli svojmu projektu. Koľko ľudí „vyhorelo“. A pritom je to iba práca. Dôležitejšie je ostať v pohode.

_DSC0698Zaujala som pozíciu projektovej manažérky. A zrazu nebolo také jednoduché ostať v pohode. Nešlo len tak, povedať si, že je to iba práca. Cítila som obrovskú zodpovednosť.

Projekt musel byť dodaný správne a včas. Klient musel byť spokojný. Nadriadený musel vidieť moje schopnosti…

A tak som i ja na vlastnom tele pocítila negatívne účinky stresu. Napriek tomu, že som si stále myslela, že moja práca pre mňa nie je prvoradá, správala som sa tak, akoby to bola tá najdôležitejšia vec pod slnkom. Akoby sa mal prestať krútiť svet, keby som v práci nefungovala na 110%.

Ľahko sa to totiž hovorí, no horšie vykonáva. Až keď som si to vyskúšala na vlastnej koži, a uvedomila si to, mohla som na tom začať pracovať. Znovu prehodnotiť priority. Aj keď som získala pozíciu, o ktorú som dlho usilovala, nechcela som, aby sa stala celým mojím svetom. Musela som si v hlave preskladať hodnotový rebríček podľa ktorého som sa riadila.

Dva nezávislé rebríčky hodnôt

Prišla som na to, že vo mne existujú dva. Ten, ktorým sa riadim a ten, o ktorom si myslím, že sa ním riadim.

  • Jeden je ideál, kde dominujú tie, pre mňa dôležité hodnoty, ako sloboda, zdravie, rodina či láska. To je ten, o ktorom som vedela. Predstavuje to, čo som považovala za svoje životné priority.
  • Druhý bol skrytý pod povrchom. O to väčšiu silu mal. Bol to ten, podľa ktorého som sa v skutočnosti riadila. Jednoznačne tu viedla práca. Či už to znamenalo ostať v kancelárii dlhšie a zrušiť kvôli tomu spoločný čas s partnerom, alebo prepracovanie a ignorovanie potrieb vlastného tela.

Našťastie som do toho nespadla na príliš dlho.

Dôležité bolo uvedomenie

Učím sa teraz nad tým pozastavovať častejšie. Pýtam sa, aký vplyv môže mať to či ono na moje zdravie. Čo je pre mňa skutočne dôležité. A na základe toho sa snažím konať svoje každodenné voľby.

Je pekné mať stanovený ideálny rebríček hodnôt. Čo je ale dôležité, je správať sa podľa neho a tieto priority rešpektovať. Každý deň. I v maličkostiach. Pretože je veľmi jednoduché podriadiť sa systému. Je prirodzené zotrvávať v činnosti, aj keď nás ničí. Konáme totiž zo zotrvačnosti.

Marta Štolfová

Ukazujem cesty, ako sa stať tvorcom vlastného života. Formou koučingu, konzultácií v prírode či ako lektorka workshopov (naživo i online). Život je príliš krátky na to, aby sme ho neprežili v radosti.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *