Odovzdať sa prúdu alebo aktívne tvoriť?

V reakcii na môj ebook „Prvé kroky k životnej zmene“ som dostala niekoľko emailov a v nich ďalšie otázky. Jedna z nich bola otázka priam existenčná. Tvoriť alebo nechať veci, nech sa dejú?

Dovolím si uviesť časť emailu:

Ahoj Marti,

moc děkuji za mailíky a ebook! Zaujalo mě třeba to, že nejdříve je třeba udělat místo, aby mohlo přitéct něco nového. Akorát uplně nevím, jak moc by v tom člověk měl sám „tvořit“. Protože na druhou stranu se říká, že vše je dokonalé takové, jaké to je a co má se stát, tak se také stane. Takže mi to říká, že spíše plout než tvořit. Jak to vnímáš ty?

Takže, ktorý prístup je ten správny?

Riešila som túto otázku už neraz. Dospela som k presvedčeniu, že sa nejedná o voľbu buď-alebo. Navzájom sa doplňujú a je treba v nich nájsť rovnováhu. Chvíľu tvoriť a potom pustiť kontrolu, aby sa dielo mohlo dokonať.

Tvoriť by sme mali vtedy, keď cítime inšpiráciu, či nejakú vnútornú pohnútku niečo urobiť. A keď na niečo začneme príliš tlačiť, veľmi to chceme a chceme to hneď, to je čas, kedy by sme mali kontrolu pustiť a nechať veci nech sa dejú pretože všetko má ten správny čas. Rovnako tak, by sme mali kontrolu odovzdať v momentoch, kedy cítime, že na to proste nestačíme, keď máme pocit, že je toho na nás priveľa.

Práve táto rovnováha pre mňa znamená plynúť s prúdom.

Prajem vám pohodové plynutie!

Marta Štolfová

Fascinuje ma ľudská myseľ. Preto ma baví s ňou experimentovať. Som koučka a lektorka. Pomáham klientom prepisovať podvedomé vzorce. Rýchlo a efektívne.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *