Koronavírus krajšie. Poetická úvaha k času dnešných okolností

Zdá sa mi, že sa čas zhmotnil do neviditeľnej hustej hmoty vyplňujúcej všetok priestor okolo mňa, do konzistencie ktorá pripomína tak trochu želé a tak trochu rozriedené temperové farby.

Ako keby táto hmota umožňovala preniknúť do iného sveta. Vytvára bránu do minulosti a budúcnosti. Všetky moje zážitky teraz koexistujú, dejú sa súčasne, tu a teraz.

Často sa mi v tejto dobe stáva, že sa mi vyplavujú spomienky z ciest a ešte viac z detstva. A ja v tej chvíli viem, že prebiehajú teraz. Neskončili. Ľudia, ktorí tam so mnou sú, sú stále živí a sú tu pre mňa. To mi dodáva aj určité zmierenie so smrťou a s budúcnosťou.

Môžem sa do týchto chvíľ kedykoľvek vrátiť a prežívať ich. A čo je ešte zaujímavejšie, môžem v nich interagovať, môžem ich upravovať podľa toho, ako chcem. Väčšinou nechcem. Vracajú sa mi totiž radostné zážitky. Nechávam ich preto plynúť tak, ako sa (podľa nášho chápania času) stali a rozplývam sa v príjemných pocitoch.

Brána času

Stávalo sa mi to aj predtým. A áno, myslím si, že teraz sa bude náš svet deliť na život PRED a život PO. Myslím si, že prechádzame apokalypsou, koncom sveta, aký sme poznali. NIEČO bude inak. Odteraz do konca našich dní.

Takže, predTÝM, tieto „výlety“ neboli tak intenzívne a nemali tak jasné kontúry. Máte to tiež tak? Stáva sa vám v tejto dobe, že sa vám pred očami rekapituluje váš život?

Psychológia učí, že spomienky nie sú reálne a vždy, keď nejakú vytiahneme zo zásuvky, kde bola uložená, už iba tým, že sa na ňu pozrieme, ju zmeníme. Už nikdy sa do zásuvky nevráti rovnaká. Každým pohľadom ju upravujeme. Nedokážeme ju nezmeniť. Čo je na tom skvelé je fakt, že máme schopnosť ju zmeniť i vedome, cielene. A tak môžeme prepisovať tie časti našej „minulosti“, ktoré nás ovplyvňujú a z ktorých si nesieme zatrpknutosť, hnev či pocit obete. Môžeme sa tak stať silnejšími.

Prajem nám, aby nová doba bola viac vedomá, plná vďačnosti, radosti a múdrosti.

Namaskar. Klaniam sa.

Marta Štolfová

Fascinuje ma ľudská myseľ. Preto ma baví s ňou experimentovať. Som koučka a lektorka. Pomáham klientom prepisovať podvedomé vzorce. Rýchlo a efektívne.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *