Príprava na nový rok | č.1

Áno, pomaly sa to blíži. Koniec roka. Ideálny čas na to, aby sme sa zamysleli, čo si chceme vziať do ďalšieho roku a čo nám už neslúži. To sa týka ako materiálnych vecí či virtuálnych dát, tak i aktivít, vzťahov či starých presvedčení.

Nový rok je skvelý zlomový moment, ktorý priam láka k tomu, dať si predsavzatie niečo vo svojom živote zmeniť. O tom prečo to často nefunguje a čo robiť, aby to fungovalo, sa rozpíšem inokedy.

Dnes sa chcem venovať času pred koncom starého roku. Aby sme sa na ten nový patrične pripravili a urobili miesto tomu novému, čo vo svojom živote chceme privítať.

Možno sa vám zdá, že je na to je ešte dosť času. Ja už premýšľam nad tým, čoho sa chcem zbaviť. Verte mi, nie je to priskoro. Možno to do konca roka všetko ani nestihneme.

Takže poďme na to.

Úroveň prvá – hmotné statky

Keďže som sa nedávno sťahovala, mám ešte v skrini mnoho nevybalených krabíc. Úplne cítim, ako čakajú na moju pozornosť. V ďalšej časti skrine čaká oblečenie, ktoré som už pár rokov nemala na sebe. (Kúsky, ktoré prežili môj jarný záchvat triedenia.)

Dosť možno schovávajú zákutia vášho domu podobné poklady. Poďte do toho so mnou. Začnite sa ich pomaly zbavovať. Ja volím nasledujúcu taktiku.

Začnem postupne. Poličku po poličke. Postupne sa mi na zemi vytvorí obrovská kopa všeličoho, čo sa nehodilo na žiadnu z predchádzajúcich poličiek. To vezmem a vyhodím.

A teraz vážne. Nad každou vecou, ktorú chytím do ruky, sa zamyslím (asi preto mi upratovanie trvá vždy tak dlho). Základné otázky, ktoré pri tom riešim, sú: Je to použiteľné? Používam to? Chcem to začať znovu používať alebo sa toho môžem zbaviť? Ako sa toho najlepšie zbavím? Hodí sa to niekomu koho poznám? Dá sa to predať? Zrecyklovať?

Nerada vytváram zbytočný odpad. Som za využitie všetkého, čo sa dá. Staré šatstvo hádžem do kontajneru na oblečenie. To potom putuje do rôznych charitatívnych spolkov.

Väčšinou vyhadzujem obnosené veci. Ak sa chcete zbaviť niečoho nenoseného, môžete to skúsiť predať na Aukre alebo usporiadať doma bazár (ako to robia moje kamošky a vždy je to skvelá zábava).


attention-297169_1280Pozor pasca: Ak nazbierate kôpku vecí, spadajúce do kolonky „predať“, veľmi s tým neotáľajte. Nafoťte ich a zaveste na internetový bazár alebo zorganizujte svoj vlastný. V opačnom prípade je dosť možné, že sa vám budú doma povaľovať ďalších pár rokov.


S upratovaním veľmi úzko súvisí tzv. MINIMALIZMUS. Je to cesta, životný štýl. Stav, kedy sa oprostíme od materiálnych vecí (ako veľmi, to je individuálne), aby sme mali priestor pre to dôležité.

Ja s sa s minimalizmom práve pomaličky, veeeľmi pomaličky, zoznamujem. Ale myslím, že náš vzťah má budúcnosť. A to aj napriek tomu, že ma v detstve môj otec volal „bába kramářka“, pretože som so sebou všade ťahala najrozličnejšie poklady. Z jeho pohľadu, samé krámy.


thought-306208_1280Jeden TIP pre tých, čo by radi začali, ale nehodlajú triedením stráviť celé popoludnie: Zbavte sa do konca roka každý deň jednej veci. Proste každý deň prebehnite pohľadom nejakú časť bytu, nájdite niečo, čo nepotrebujete a zbavte sa toho.


Viac o minimalizme nájdete tu: zijememinimalismem.cz,
tu: minimaliste.cz, alebo sa môžete rovno prihlásiť na kurz: Méně mít, více žít

Úroveň druhá – virtuálne dáta

Tak toto je moja nočná mora, dámy a páni. Triedenie zložiek v počítači, fotiek na externom disku a DVD-čkach. Pár rokov som s veľkým nadšením fotografovala. A mala som vždy JPEG i RAW verziu fotografie. Možno si to dokážete predstaviť…

Navyše množstvo dokumentov z čias študentských, ku ktorým sa mi zatiaľ nechcelo vracať, ale neodvážila som sa ani všetko naraz vymazať. Čo ak sa tam skrývajú nejaké cennosti, že?

Som celkom reprezentatívny predstaviteľ Vodnárov. Pri žiadnej aktivite nevydržím príliš dlho a potrebujem ju vystriedať inou. Takže až ma prestane baviť kopa oblečenia, môžem si oddýchnuť pri počítači triedením fotiek :)

Ako to máte vy? Máte počítač čistý a bez zbytočných dát?

Úroveň tretia – aktivity

V tejto časti stojí za zváženie, či venujete čas a energiu tam, kde sa vám to vypláca. Možno máte mnoho záujmov, krúžkov, stretnutí, ktoré vás ale vo výsledku vyčerpávajú. Preto je dobré stanoviť si priority a venovať čas viac tomu, čo vás nabíja.

Máte vo svojej agende zaradený čas na kvalitný odpočinok?

Stojí za to sa začať pomaly zamýšľať nad tým, čomu chcete venovať svoj čas a energiu v ďalšom roku. Posúvajú vás dané aktivity vytúženým smerom? Sú to činnosti, pri ktorých si oddýchnete a načerpáte novú energiu?

Až budete vedieť, ktoré aktivity opustiť a ktoré naopak zaviesť do svojho života, môžete si to dať ako novoročné predsavzatie ;)

Úroveň štvrtá – vzťahy

Veľakrát som sa už stretla s touto myšlienkou: „Ste priemerom 5 ľudí, s ktorými sa najviac stretávate.“

Tak čo? Kto sú tí piati vyvolení? Akí sú? Čo ich charakterizuje? Spriemerujte si ich. Chcete byť takýto? Pokiaľ nie, je najvyšší čas pouvažovať nad zmenou spoločnosti.

Nemusíte páliť mosty. Stačí si rozložiť inak čas, ktorý s ľuďmi trávite. Akým človekom chcete byť? Premýšľajte, kde môžete stretnúť podobných ľudí.

Úroveň piata – presvedčenia

Premýšľali ste už niekedy nad tým, prečo robíte to čo robíte? Prečo všetky vaše vzťahy prebiehajú a končia rovnako? Prečo sú všetci takí a onakí? Prečo sa vám neustále potvrdzuje vaše presvedčenie, že [Chlapi sú kriváci, Ženy sú mrchy, Každý vás chce iba využiť, Peňazí nikdy nie je dosť…]?

Nie, naozaj to nie je preto, že by to bola pravda. Verte mi. Svet funguje rovnako ako Google. Vie, čo hľadáte a to vám podstrkuje.

Predstavte si záhradkára, pána Mrkvičku. Ten si často vyhľadáva na internete informácie o ovocných stromoch. Na druhej strane, jeho sused, starý Vrchlický, je známy hypochonder, ktorý si často vyhľadáva informácie o svojich chorých kĺboch.

Obaja zadajú do Googlu rovnaké slovo: Jabĺčko. Každému sa ale zobrazia úplne iné výsledky.

A rovnako to funguje v živote. To, čomu veríme si projektujeme do okolia a rovnaký obraz sa nám odráža spať.
Všetci podvedome hľadáme potvrdenie toho, že naše presvedčenie je pravdivé. A dostávame ho. Aj preto je ťažké sa z neho vymaniť.

Prvý krok je vypozorovať, aké programy (presvedčenia) nás znovu a znovu privádzajú do konkrétnych situácií. Keď si ich budete uvedomovať, pomôže vám to vymaniť sa (aspoň občas) z ich vlády. Potom s nimi môžete postupne začať pracovať a meniť ich. Ale o tom zas niekedy nabudúce…

????????????????????????????????????

Marta Štolfová

Ukazujem cesty, ako sa stať tvorcom vlastného života. Formou koučingu, konzultácií v prírode či ako lektorka workshopov (naživo i online). Život je príliš krátky na to, aby sme ho neprežili v radosti.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *