Redizajn môjho života

Možno by ste čakali, že to bude naopak. Že najprv zmením svoj životný štýl a potom o tom budem písať. Ja som ale najprv napísala eknihu Redizajn života a až následne tento redizajn robím. Písala som o veľkých zmenách na základe skúseností a počas písania som tieto techniky aplikovala na ďalšie skutočnosti. 

Keď som asi pred rokom začínala písať tento blog, nebola som si istá, čo vám, čitateľom môžem odovzdať. Nežila som nijak výnimočný život. Mala som ale veľké sny a odhodlanie si ich plniť. Postavila som sa k svojej situácii ako k výhode. Nepísala som pre vás totiž z pozície niekoho mega úspešného. Ak nám niekto taký hovorí o ľahkosti bytia, zdá sa nám, že žije v úplne inom vesmíre, že nemôže rozumieť našim ‚pozemským‘ problémom, prekážkam a situácii, v ktorej sa nachádzame.

Namiesto toho som sa k tomu postavila takto: Ukážem ľuďom, ktorí sú tam, kde som ja, že to ide a spolu pôjdeme každý za svojim snom. Pretože je to možné! Ja som tomu od začiatku verila. A chcela som, aby ste tomu uverili aj vy.

Po roku

Dnes po roku vám s radosťou oznamujem, že som prekonala svoju poslednú prekážku – pocit, že na svoje sny potrebujem veľa peňazí. Dala som výpoveď a odchádzam do sveta!  

Dlho som si myslela, že ostanem v Prahe a budem usadená časť roku tu a časť roku budem niekde v zahraničí. To bola moja vízia. A predstavovala som si, že na to budem potrebovať veľa peňazí. Preto som hľadala možnosti, ako sa živiť a zároveň mať slobodu času a miesta. Pre mňa to bolo lektorovanie.

Pred dvomi týždňami som sa vrátila z dobrovoľníckeho programu v Indonézii. Táto cesta mi dala veľa a určite sa o nej ešte rozpíšem. Hlavné ale bolo, že ma dostala mimo moju každodennú realitu.

Za hranicami nášho sveta sa hranice v našej hlave búrajú omnoho jednoduchšie. Takpovediac samé.

Zažila som si tam pocit nekonečnej slobody a vedela som, že je možné takto žiť stále. Že sa nemusím vrátiť k pôvodnému nastaveniu. Chcem si tento pocit slobody zachovať. Nemienim ho umlčať. Nechávam sa viesť srdcom, ktoré ma volá späť na Sumatru. Aspoň pre začiatok.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pretože byť upratovačkou pláže je lepšie ako byť manažérkou v nadnárodnej spoločnosti.

Tak ako píšem vo svojej knihe – naša vízia je tvárna. Cestou sa mení, ako sa meníme my a naše vedomie. A často potom dosahuje nečakaných rozmerov – je krajšia, jasnejšia, žiarivejšia. A áno, je to možné :)

Keďže som úplne neplánovala dlhodobo cestovať, nemala som ani tendenciu na takúto cestu posledné roky šetriť. Lenže…

Ako ušetriť na svoj sen

Odkedy som objavila (cca pred rokom) krásu minimalizmu a udržiteľnej módy, prestala som nakupovať hlúposti. Za celý rok som si kúpila asi 6 kusov oblečenia, z toho tri nohavičky z biobavlny a dva páry ponožiek z ľanu :)
Ja to stále opakujem:

Čím menej vecí, tým viac priestoru pre život!

Usporiadali sme s kamarátkami výmenný bazár oblečenia a tak sme prišli k novým kúskom, starých sme sa zbavili a ešte sme takto ušetrili ďalší odpad … a zažili zábavný večer.

Dodržiavam už druhým rokom zákon desiatku – zo všetkých príjmov VŽDY odložiť (minimálne) 10% pre seba / svoje sny.

Niekedy sa o tom rozpíšem viac.

Ale najzákladnejšie pre mňa bolo zistenie, ako málo na uskutočnenie svojho sna v skutočnosti potrebujem. Že môžem dostať stravu a ubytovanie výmenou za výpomoc na mieste. Že môžem zarábať na ceste. Takže si s veľkými finančnými rezervami hlavu lámať nemusím. (Ak je cestovanie aj vašim snom, odporúčam tento kurz)

A hlavne: Verím v svoje schopnosti – základnú schopnosť sa o seba postarať, vymeniť svoje zručnosti za strechu nad hlavou niekde v exotickej zemi a podobne. A verím v dobro. Tam hore ma majú radi. VŠETKY problémy sa nakoniec nejako vyriešia. Vždy. A často aj samé. Ešte sa mi nestalo, aby som sa niekde stratila a ostala tam navždy… Vám áno?

Nie je sa čoho báť. Naozaj.

Flexibilný plán

Krédom mojej novej životnej cesty bude mať vždy FLEXIBILNÝ plán. Spiatočná letenka s pevným dátumom sa nezhoduje s mojou predstavou o slobode. A tak budem iba nasledovať svoje srdce. Ono pozná správnu cestu.

Cítim sa absolútne slobodná! Ďakujem, že ste so mnou na tejto vzrušujúcej ceste životom!

dsc_0197dsc_0107

Marta Štolfová

Ukazujem cesty, ako sa stať tvorcom vlastného života. Formou koučingu, konzultácií v prírode či ako lektorka workshopov (naživo i online). Život je príliš krátky na to, aby sme ho neprežili v radosti.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *