Záleží im na vás? …alebo je to iba prejav strachu?

Píšem nový ebook. V jednej časti sa venujem voľbe toho, s kým trávime svoj čas. Článok nižšie pochádza čiastočne práve z pripravovanej knihy. Verím, že vás inšpiruje. Pôvodný text som napísala už dávnejšie v reakcii na jednu „dobre mienenú radu“, ktorá stlačila moje nadšenie na nulu.

Prečo mi preboha ľudia „chcú dobre“???

Nestojím o to. Nepotrebujem, aby ma miekto dobredu varoval, že to nejde. A ešte k tomu v mene môjho dobra. A vôbec, čo je komu do môjho dobra? A ako si môže niekto myslieť, že vie, čo je pre mňa dobré? Prečo ľudia naokolo tak veľmi nechcú, aby som sa „popálila, sklamala“? Radšej ma rovno pripravia na to, že môj sen nie je uskutočniteľný.

Pretože by som sa sa mohla snažiť zbytočne. Mať sen, ktorý by sa mi nakoniec nepodarilo naplniť. Viete si predstaviť to sklamanie? Je predsa rozumné sa vôbec nesnažiť, pretože výsledok je neistý. Že? Radšej mi rovno strhnú ružové okuliare, aby mi ukázali, aký svet v skutočnosti je – zlý, plný sklamania. Ale aby som neochutnala to najväčšie sklamanie, uchránia ma. Nedovolia mi mať sen. Je lepšie radšej na strom neliezť. Mohla by som spadnúť.

Mohla by som tiež uvidieť nový svet, krásu a realitu z novej perspektívy. Ale čo ak by som spadla rovno pred vrcholom? Alebo by som vyšla hore a zistila, že výhľad nie je taký, ako som si ho predstavovala? To je radšej lepšie ostať na zemi. Pozerať na tú istú krajinu, z tej istej perspektívy. Z istoty. Nezískala by som síce nič, ale ani by som neutŕžila ranu.

Lenže čo je to rana? Čo je to chyba? Sklamanie? Je to príležitosť učiť sa a rásť. Posúvať sa. Je správne nevzdávať sa. Pretože vzdať sa, to je jediný spôsob, ako neuspieť.

Nedovoľte ostatným, aby vám vzali ružové okuliare. Čo oni vedia? Čo je komu do vášho dobra? Do vášho šťastia? Kto vie, čo je pre vás najlepšie? Sú to naozaj oni?

Aj keby sme cieľ nemali nikdy dosihnuť, jeho nasledovanie dáva nášmu životu zmysel. Ak sa v 80 rokoch pozriete spät, čo budete ľutovať viac? Že ste cieľ nedosiahli alebo že ste sa o to nepokúsili?

Nemusíte sa hneď rozvádzať a sťahovať. Nájdite si vo svojom okolí niekoho, kto vás podrží. Na koho sa môžete spoľahnúť, s kým sa môžete porozprávať až vám dôjdu sily a nebudete mať chuť pokračovať. Kedy si budete hovoriť, že by bolo jednoduchšie o nič sa nestažiť. Niekoho, kto vás v týchto chvíľach povzbudí a poskytne vám potrebnú podporu. Kto vám za žiadnych okolností nedovolí vzdať sa vášho sna.

Ľudia nás často odradzujú od našich snov kvôli vlastným strachom. Cítim veľký rozdiel v energii a inšpirácii keď sa stretnávam s rôznymi skupinami ľudí. Rozhodla som sa usporiadať stretnutie naladených ľudí. Stretnutie, kde sa budeme navzájom inšpirovať, kde budeme zdieľať naše sny a dovolíme im, aby sa rozvinuli. Pridáte sa? 

Stretnutiu som dala pracovný názov „Obnov svoju motiváciu“ a uskutoční sa tento štvrtok 23.6.2016 v Prahe. Pravdepodobne v podobe pikniku v nejakom parku. Prihlásiť sa môžete tu>>

Marta Štolfová

Ukazujem cesty, ako sa stať tvorcom vlastného života. Formou koučingu, konzultácií v prírode či ako lektorka workshopov (naživo i online). Život je príliš krátky na to, aby sme ho neprežili v radosti.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *