Zvýšte svoju charizmu v 4 krokoch

Stretávajte sa s ľuďmi, akými sami chcete byť.

Čo som si u naozaj charizmatických ľudí všimla ja?

V prvom rade – cítite sa v ich blízkosti príjemne. Extrémne príjemne. Keby ste na chvíľu nič nepočuli a iba ste boli vedľa nich, i tak by to malo pre vás obrovský prínos. Už iba ich prítomnosť je obohacujúca.

Títo ľudia majú poriadok, poznajú cenu svojho času a vedia s ním zaobchádzať. Vážia si seba a preto si vážia aj vás. Nepovyšujú sa. Sú ústretoví. A vy sa v ich spoločnosti cítite skvele.

Za posledný mesiac som sa stretla s dvomi takýmito ľuďmi: S Evou Čejkovou Vaškovou (zakladateľkou ženy sro) a, ako som už písala v minulom článku, s Tomášom Lukavcom.

Určite ste už počuli, toto:

Ľudia zabudnú, čo ste im hovorili, ale nikdy nezabudnú, ako sa s vami cítili.

Obaja vyššie uvedení dokonale ovládajú toto umenie – prirodzene vytvoria atmosféru, v ktorej sa cítite výnimočne (aj keď na vás majú iba 30 minút a hodlajú to dodržať).

Hovorí sa tomu charizma. A dobrá správa je, že sa to dá naučit.

Podľa Jana Muhlfeita, sa charima skladá z týchto prvkov:

  • Autenticita
  • Záujem – 100% prítomnosť s druhým človekom
  • Postoj víťaza (začína na fyzickej úrovni)
  • Vrelosť voči druhému

Poďme si ich rozobrať bližšie.

1. Autenticita

Buďte sami sebou! Také klišé, že? Čo to ale znamená? Ako byť autentický? Možno tak, že odhodíme masky. Začína to uvedomením, že nejakú nosíme. Napríklad pocitom, že niečo hovorím, aby som pred niekým nejako vyzerala. Prvý krok je si to priznať.

Nemyslím si, že cesta k autenticite je krátka. Zo strachu, že nás ostatní odmietnu a nebudú nás mať radi sme sa naučili nejako chovať. Zarylo sa nám to pod kožu. Už iba uvedomenie si toho, že tá maska nie som ja, je pre niekoho úloha na celý život.

Vďaka Bohu, že vy ste už ďalej. Viem, to. Čítate tieto riadky. Tie nie sú pre každého. Sú pre tých, ktorí vedome hľadajú cestu k svoju skutočnému ja.

2. Záujem o druhého – stopercentná pozornosť

Toto je asi jednoduchšie pochopiť. Je to ten stav, kedy druhému človeku naslúchate a vnímate ho. Stav, kedy pri tom nemyslíte na to, ako mu odpoviete. Nečakáte až sa nadýchne, aby ste využili pauzy a spustili svoj monológ. Je to skutočný, nepredstieraný záujem o to, čo hovorí a ako sa cíti človek, ktorý práve stojí pred vami. Nemyslíte vtedy na nikoho iného pretože v tej chvíli je pre vás najdôležitejším človekom na zemi práve on.

Tiež na dlhé precvičovanie…

3. Postoj víťaza

Skúste si to. Zhrbte sa. Teda myslím ešte viac, ako ste… Cítite sa teraz ako víťaz?

A teraz sa naopak narovnajte. Zrejme ste povyrástli tak o 7,5 centimetra… Spustite ramená dolu a mierne dozadu. Dvihnite hlavu. Zhlboka sa nadýchnite. Usmejte sa. Ako sa cítite teraz?

Ako sa cítime, také máme i vyžarovanie.

Tento je z uvedených bodov najjednoduchší. Myslím si ja. Ale nedajte sa zmýliť. Udržať sa v novom postoji je tiež behom na dlhú trať. Skvelé ale je, že to funguje okamžite a môžete to aplikovať kedykoľvek si na to spomeniete. Sú na to tuším aj aplikácie do mobilu, ktoré vám v nepravidelných intervaloch v priebehu dňa budú pripomínať, aby ste niečo urobili – napríklad upravili postoj :)

4. Vrelosť

Toto sa zdá banálne, ale vrelosť, ktorú som cítila od Evy, len tak nenapodobíte. Nie je to „vrelosť“, ktorou sa snažíme niekomu zapáčiť. Naopak. Vychádza odniekiaľ z vnútra, z veľkej hĺbky. Je to taká tá vrelosť, ktorá je výsledkom toho, že človek miluje a váži si sám seba a vďaka tomu má rovnaký postoj i k ostatným.

Stretávajte sa s charimatickmi ľuďmi. Stretnutie s nimi obohacuje a motivuje k tomu, aby ste sa im priblížili. Aby ste sa stali lepšou verziou samého seba. Aby ste i vy boli viac charizmatický ;)

Marta Štolfová

Fascinuje ma ľudská myseľ. Preto ma baví s ňou experimentovať. Som koučka a lektorka. Pomáham klientom prepisovať podvedomé vzorce. Rýchlo a efektívne.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *